Acta Psychopata

Peter Kuba, na motívy poviedky Nikolaja Vasilijeviča Gogoľa Bláznove zápisky
Trvanie: 90'
Vek: Vhodné pre posledné ročníky ZŠ a pre študentov SŠ
Premiéra: OBNOVENÁ PREMIÉRA 9.3.2020 v BlackBoxe školy LUDUS

Acta psychopata sú súčasnou a súčasne divadelnou podobou poviedky Bláznove zápisky Nikolaja Vasilieviča Gogoľa. Zapísal ich v roku 1835 a tvoria známy cyklus autorových Petrohradských príbehov, vyšli v zbierke poviedok Arabesky.

Sú typicky gogoľovskou smutno-smiešnou analýzou malého ruského úradníčka, ktorý sa nechce a nevie zmieriť so svojím spoločenským postavením. Čoskoro podľahne naivnej túžbe a nádeji dostať sa vyššie – realizovať svoje spoločenské aj citové záujmy – natoľko, že prestáva rozlišovať realitu a fikciu, uzatvára sa do vlastného vnútra, ktoré intenzívne produkuje veľmi svojrázne pojmy, pocity, pohnútky a predstavy.

Divadelná podoba zobrazuje postavu úradníka dnešných čias. Z hľadiska formy je táto postava vytrhnutá z gogoľovského cárskeho Ruska, ale vnútorne, obsahovo je s ním stále silne a intenzívne nadčasovo prepojená. Ambiciózny úradníček sa pohybuje v dnešnom, nám známom svete, obkolesený súčasnými javmi, produktmi, súčasnou spoločnosťou. Javisková realizácia tohto príbehu je zaujímavá aj tým, že sa stretávame len s jedným jediným hercom, hlavným aktérom, ktorý však vystrieda počas predstavenia viacero polôh, potúch, pohlaví a zobrazí niekoľko postáv, psov, pohlavárov a procesov. Poďte a pozrite… pestrý príbeh.

Fantázia nespútaná rozumom a morálkou tvorí (ne)tvorov

Nikolaj Vasielievič Gogoľ

*1. apríla (20. marca) 1809 – ‡ 4. marca (21. februára) 1852 o 08:00 hod.
Ruský realistický spisovateľ – prozaik a dramatik mal nevšedný rozprávačský talent, bol majstrom satiry a svojím povestným „smiechom cez slzy“ sa zaradil medzi najvýznamnejších a najpodnetnejších spisovateľov 19. storočia. Autor viacerých prozaických zbierok (Večery na dykaňskom laze, Petrohradské príbehy), známych Mŕtvych duší, ktorých druhý diel tesne pred smrťou spálil, divadelných hier (Revízor, Ženba, Hráči).   

Osoby a obsadenie

V hlavnej úlohe: Kamil Kollárik

Inscenačný tím

Scenár, scéna a réžia: Peter Kuba
Dramaturgia: Miro Dacho
Kostýmy: Daniela Petrušová
Pohybová spolupráca: Juraj Letenay
Odborná spolupráca: Peter Šulák
Video: Kamil Kollárik a Roman Gregorička
Hudba: Ivan Čermák
Svetelný dizajn: Peter Stránsky
Zvukový dizajn: Eduard Mikuš

Program

Pre túto inscenáciu v programe momentálne nemáme žiadne predstavenia.

Zobraziť celý program