Na motívy komiksu Tomasza Spella „Dobrodružstvá Stana a Zlej nohy“
Katarzyna Błaszczyńska

Dobrý večer. Toto je Stano. Ja som Zlá noha.
A toto je Stanova mama. A zároveň – mama Zlej nohy.

Stano, ktorý jazdí na vozíčku, žije s unavenou mamou bojujúcou so systémom a so svojim najlepším kamarátom, sarkastickou Zlou nohou. Stano má superschopnosť skoro ako jeho obľúbení X-Meni – vo všetkom okolo seba vidieť s odzbrojujúcim nadšením len tie dobré stránky. Zato Zlá noha máva na veci často trochu iný názor. A mama stále bojuje.

Stano sa rovnako ako ostatné deti rád hrá na PlayStatione, číta komiksy, sleduje seriál Tri štvrte na pomstu a začína objavovať dospelý svet. Do toho ale prichádzajú problémy v škole, rozbitý vozíček, rozhodujúca písomka z matematiky a „zlé dni“ Zlej nohy. Čo sa stane, keď sa musí zísť konzílium lekárov z celého sveta, pretože Zlá noha začne zaberať 12% povrchu Zeme?

Zlá noha by veľmi chcela byť dobrou nohou,
ale už sa ako zlá narodila a s tým sa nedá nič robiť.

Stano a Zlá noha prináša svieži a nestereotypný pohľad na život chlapca, ktorý zažíva množstvo bežných udalostí úplne nevšednou optikou plnou detskej imaginácie. Adaptáciu na motívy komiksov Tomasza Spella uvádza Divadlo LUDUS v slovenskej premiére.

Tragikomický príbeh pre tri postavy a tri razantne odlišné uhly pohľadu poskytuje široké pole pre spolupatričnosť medzi javiskom a hľadiskom, pre priamu interakciu s publikom a má možnosť osloviť nielen primárnu cieľovú skupinu (11+), ale aj ich generačne starší sprievod.

HRAJÚ

STANO: Matej Babej
ZLÁ NOHA: Peter Brajerčík
MATKA: Alexandra Palatínusová / Mária Ševčíková

TVORIVÝ TÍM
Réžia: Júlia Rázusová
Autor komiksu: Tomasz Spell
Dramatizácia: Katarzyna Błaszczyńska
Preklad a dramaturgia: Barbora Chovancová
Scénografia: Markéta Plachá
Hudba: Martin Husovský
VJing: Matej Černušák
Javisko: Milan Srnka
Technická spolupráca: Eduard Mikuš
Inšpícia: Barbora Poliaková
Produkcia: Barbora Chovancová
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

PREMIÉRA 1. 6. 2022 v Štúdiu L+S 
čas: 70 min
vek: 11+ (vhodné pre druhý stupeň ZŠ)
FOTO: Igor Stančík

Recenzie

„Najnovšia inscenácia Divadla Ludus sa vyhýba rôznym klišé o bezmocnosti hendikepovaných ľudí, napríklad aj tým, že Stana emancipuje a ukazuje ho nielen z pohľadu trpiacej obete. Má tak šancu prispieť k scitliveniu verejnosti a rovnoprávnejšiemu vnímaniu odlišnosti v spoločnosti.“
čítať ďalej

Lucia Galdíková / divadelná kritička / MLOKi