facebook
Tajný denník Adriana Mola 2 Zmena adresy Tajný denník Adrina Mola 1 Tajný denník 3 ludus dron PLEŠIVÁ SPEVÁČKA Labyrint Dzungla Pozor, dobrý pes! Medveď & Pytačky
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

LEKTORSKÉ PREDNÁŠKY K PREDSTAVENIU MODRÝ VTÁK alebo "ČO JE TO SYMBOL?" - nenechajte si újsť naše novinky! Napíšte nám!  

Modrý vtákMaurice Maeterlinck: MODRÝ VTÁK

 

preklad: Blahoslav Hečko

úprava a réžia: Peter Kuba

dramaturgia: Martin Kubran

scéna a svetelný dizajn: Ján Ptačin a Dorota Volfová

kostýmy a masky: Mya Javorková a Martina Širáňová

scénická hudba: Andrea Bučko

zvukový dizajn: Matúš Kobolka

výtvarná spolupráca: Aleš Čuma

ústredná pieseň: Juraj Bindzár

 

produkcia: Juraj Marušic a Katarína Baranová

svetlo: Peter Stránsky

zvuk: Eduard Mikuš

garderóba: Barbora Poliaková

javisko: Eduard Mikuš a Milan Srnka

 

 OBSADENIE:

Tyltyl:  Markus Filipko / Benjamín Lacko

Mytyl:  Lara Baranová / Lea Lacková

Thália: Dagmar Bruckmayerová / Zuzana Frenglová

Svetlo: Zuzana Vačková

Čas: Andrea Bučko / Renáta Ryníková

Tma: Elena Podzámska

Mačka: Katarína Baranová

Chlieb: Michal Rovňák

Cukor: Kamil Kollárik

Pes: Dávid Kakaš / Peter Kiss

Starí rodičia: Xénia Kubová a Peter Kuba

Chór: Mirka Durná, Lenka Libjaková, Renáta Ryníková, Andrej Kováč, Peter Kiss, Simon Fico, Dávid Kakaš

 

Premiéra 4. a 5.4.2019 o 19:00 v Štúdiu L+S,

 

PREDSTAVENIE TRVÁ 90 minút BEZ PAUZY

 

Alegorická divadelná hra Mauricea Maeterlincka z roku 1908 patrí k vrcholným dielam modernej dramatiky. Je tiež jedinečným experimentom - pokusom o predlohu pre symbolistické divadlo. 

Pre každú generáciu tvorcov predstavuje fantastický potenciál, materiál k dramaturgickému premýšľaniu a univerzálny kľúč k otváraniu nových možností divadelného stvárnenia. 

Divákom okrem rozprávkového iniciačného príbehu ponúka aj pohľad na rôzne spôsoby vytvárania divadelnej ilúzie, na rôzne podoby divadla. Samotný príbeh je totiž skrytým dvojníkom divadla. 

 

Súrodenci Tyltyl a Mytyl snívajú spoločný sen. V ňom sa im zjaví čarodejka Thália a dôrazne ich vyzve, aby prehľadali svet a priniesli jej modrého vtáka, ktorý jediný môže vyliečiť jej chorú Dorotku. Na cestu im dá čarovný diamant a pomocníkov. Zatiaľ čo diamant a Svetlo spoľahlivo odhaľujú skrytú podobu vecí, pomocníci majú vlastné, často odlišné a premenlivé dôvody na sprevádzanie detí. Napokon je tu úloha, ktorú treba splniť, a ktorá zo začiatku vyzerá byť jednoduchá. Kde však nájsť vtáka šťastia a ako ho chytiť?

Putujú rôznymi krajinami neviditeľného a nepoznaného sveta, v ktorom sa cez čarovnú prizmu diamantu zjavujú v určitej podobe duše všetkého minulého i budúceho. Duše toho, k čomu má človek vzťah, a čo zdieľa v predstavách a snoch s inými ľuďmi. Po ceste odhalia mnohé tajomstvá a zistia mnoho prekvapujúcich vecí, avšak modrý vták im vždy v inej podobe unikne.  

Šťastie má, zdá sa, mnoho podôb, nemožno ho však natrvalo vlastniť ako vtáčka vo vlastnej klietke. A tak premenlivý modrý vták na začiatku predstavuje sebeckú túžbu po šťastí, ale na konci zdieľanú nádej a súcit. Keď sa Mytyl s Tyltylom prebudia, svet sa im bude javiť úplne iný, premenený, akoby sa po roku vrátili z dlhej cesty. A pritom spali a snívali len dvanásť hodín.

 

Vo sne, podobne ako v divadle, nič nie je také, ako sa zdá. V divadle a v sne je na konci všetko úplne iné, ako na začiatku. Tá veľká premena sa udeje v našich mysliach a dušiach.   

 

 

Pre Divadlo LUDUS je Maeterlinckova hra výnimočná ešte i z iných dôvodov. V roku 1973 ju vo vtedajšom mladom Štúdiu Ludus inscenoval jeho spoluzakladateľ Juraj Bindzár. Inscenácia zaznamenala pozoruhodný úspech u divákov aj kritikov a hrala sa niekoľko sezón v rôznych obsadeniach. Hra a jej ústredná pieseň však sprevádzala žiakov a divadelníkov Ludusu po celé roky až do dnes. Vyrástlo s ňou aj niekoľko generácií hercov, a mnohých z nich uvidíte aj v našej novej inscenácii. Náš Modrý vták je bez preháňania štvorgeneračnou inscenáciou, ktorá sa vracia k čarovnému okamihu precitnutia, poznania, ale aj zrodu divadla. A pre pamätníkov bude isto aj svedectvom o ceste, ktorú prešlo divadlo aj Divadlo LUDUS za takmer päťdesiat rokov.

 

 

LÍSTKY JE MOŽNÉ ZAKÚPIŤ TU:

https://www.ticketportal.sk/NEvent/Divadlo_Ludus

alebo rezervovať na sara.cermakova@ludusdivadlo.sk, 0915 795 564

vstupenky

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

August   September 2019   Október

PUSŠPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
x<<