facebook
Tajný denník Adriana Mola 2 Zmena adresy Tajný denník Adrina Mola 1 Tajný denník 3 ludus dron PLEŠIVÁ SPEVÁČKA Labyrint Dzungla Pozor, dobrý pes! Medveď & Pytačky
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

LEKTORSKÉ PREDNÁŠKY K PREDSTAVENIU MODRÝ VTÁK alebo "ČO JE TO SYMBOL?" - nenechajte si újsť naše novinky! Napíšte nám!  

Gargantua & PantagruelNa motívy slávneho renesančného románu Francoisa Rabelaisa.  

 

Autor: Kamil Žiška
Dramaturgia: Miriam Kičiňová
Svetelný design: Peter Stránsky
A´capella aranžmá: Kamil Žiška
Kostýmy a scéna: Annamária Kósa
Réžia: Kamil Žiška

Účinkujú: Daniel Fischer • Michal Rovňák • Lukáš Dóza • Martin Šalacha • Lukaš Tandara • Peter Brajerčík

„Čitatelia milí, čo túto knihu čítate, zbavte sa každej predpojatosti a čítajúc sa azda nepohoršujte: ani zla a ani moru predsa nehostí ale, čo najviac dá, sa smiechu priučte; moje srdce inú tému ani nezobrazí. Na písanie je lepší smiech ako slzy, pretože smiech je v jadre pováh ľudských. Žite veselo!" 

(Francoise Rabelaise čitateľom románu)

 

Hlavný lekár v nemocnici v Lyone Francoise Rabelaise v roku 1532, keď vyšla prvá kniha o obrovi Pantagruelovi a neskôr (1534) prehistória o jeho otcovi Gargantuovi, nemohol tušiť, aký úspech prinesie. Určite sa mu ani len nesnívalo o tom, že sa stane zdrojom pre pochopenie stredovekej imaginácie a myslenia, že táto päť dielna sága rodu obrov pojme do seba celú stredovekú a renesančnú filozofiu, že sa stane kritikom súčasných pomerov a vzťahov. Rabelais ju preto napísal pod pseudonymom Alcofribas Nasier. Ďalšie diely však už podpísal svojím menom a prislúchajúcim povolaním: lekár. Lekár tela, ale tak trochu aj duše. Sprostredkoval v nej poznanie, že svet je groteskný a burleskný, že je to jeden veľký karneval slobody a nápadov. Svojho hrdinu obra Gargantuu poslal do sveta, aby ho spoznal. Ale viac ako svet, aby spoznal sám seba a dozrel. Študent Gargantua sa až tak veľmi od dnešných študentov nelíši. Má rád jedlo, pitie a veselú spoločnosť. Štúdium je dospelosť a ktovie, či chce dospieť... V každom človeku je ukrytý tento večný mladý obor, ktorý túži po dobrodružstve, ktorý odvážne bojuje za správnu vec. Duša, ktorá si život nie len bezbreho užíva, ale najmä radostne žije. Bláznivosť hry je ale len jedným zo spôsobov ako prejaviť túto túžbu. Možno je učeň Bláznivosti - Gargantua predchodca Petra Pana, Froda, Harryho Pottera, len sa narodil o niekoľko storočí skôr. Aj naša fraška je chudá v nose, tučná v tvári a brucho má jak sud. Je v nej kopcom radosti, čo v ľuďoch budí smiech. Opite sa ňou a zajedzte si z jej veršov, nech vás blaží duch aj sluch.

vstupenky

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

August   September 2019   Október

PUSŠPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
x<<