facebook
Zmena adresy ludus dron PLEŠIVÁ SPEVÁČKA 45 rokov Labyrint Dzungla Malý princ Pozor, dobrý pes! Medveď & Pytačky HYSTERICON pod PERINOU Gargantua & Pantagruel Poďme, čaká nás auto
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

CENY VSTUPENIEK: 7 € dospelý, 5 € dieťa, študent, senior. (cenník platný od 1. 1. 2018)

Gargantua & PantagruelNa motívy slávneho renesančného románu Francoisa Rabelaisa.  

 

Autor: Kamil Žiška
Dramaturgia: Miriam Kičiňová
Svetelný design: Peter Stránsky
A´capella aranžmá: Kamil Žiška
Kostýmy a scéna: Annamária Kósa
Réžia: Kamil Žiška

Účinkujú: Daniel Fischer • Michal Rovňák • Lukáš Dóza • Martin Šalacha • Lukaš Tandara • Peter Brajerčík

„Čitatelia milí, čo túto knihu čítate, zbavte sa každej predpojatosti a čítajúc sa azda nepohoršujte: ani zla a ani moru predsa nehostí ale, čo najviac dá, sa smiechu priučte; moje srdce inú tému ani nezobrazí. Na písanie je lepší smiech ako slzy, pretože smiech je v jadre pováh ľudských. Žite veselo!" 

(Francoise Rabelaise čitateľom románu)

 

Hlavný lekár v nemocnici v Lyone Francoise Rabelaise v roku 1532, keď vyšla prvá kniha o obrovi Pantagruelovi a neskôr (1534) prehistória o jeho otcovi Gargantuovi, nemohol tušiť, aký úspech prinesie. Určite sa mu ani len nesnívalo o tom, že sa stane zdrojom pre pochopenie stredovekej imaginácie a myslenia, že táto päť dielna sága rodu obrov pojme do seba celú stredovekú a renesančnú filozofiu, že sa stane kritikom súčasných pomerov a vzťahov. Rabelais ju preto napísal pod pseudonymom Alcofribas Nasier. Ďalšie diely však už podpísal svojím menom a prislúchajúcim povolaním: lekár. Lekár tela, ale tak trochu aj duše. Sprostredkoval v nej poznanie, že svet je groteskný a burleskný, že je to jeden veľký karneval slobody a nápadov. Svojho hrdinu obra Gargantuu poslal do sveta, aby ho spoznal. Ale viac ako svet, aby spoznal sám seba a dozrel. Študent Gargantua sa až tak veľmi od dnešných študentov nelíši. Má rád jedlo, pitie a veselú spoločnosť. Štúdium je dospelosť a ktovie, či chce dospieť... V každom človeku je ukrytý tento večný mladý obor, ktorý túži po dobrodružstve, ktorý odvážne bojuje za správnu vec. Duša, ktorá si život nie len bezbreho užíva, ale najmä radostne žije. Bláznivosť hry je ale len jedným zo spôsobov ako prejaviť túto túžbu. Možno je učeň Bláznivosti - Gargantua predchodca Petra Pana, Froda, Harryho Pottera, len sa narodil o niekoľko storočí skôr. Aj naša fraška je chudá v nose, tučná v tvári a brucho má jak sud. Je v nej kopcom radosti, čo v ľuďoch budí smiech. Opite sa ňou a zajedzte si z jej veršov, nech vás blaží duch aj sluch.

vstupenky

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

December   Január 2018   Február

PUSŠPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
x<<